logo
Nákupný košík

Bicykle pre deti
Eshop Facebook lyzovacka.eu
Hlavné menu
+
+

<<  5/32 >>

Lyžiarske viazanie

26.9.2016 16:41 | zimnyoutlet

Viazania na lyže

V dnešnej dobe je už štandardom bezpečnostné lyžiarske viazanie, teda viazanie ktoré Vám pri páde a teda v kritickej situácií automaticky odopne lyžiarku od lyže a uchráni Vás pred škaredým zranením. Viazanie by malo byť pri kúpe lyží súčasťou produktu a ideálne je ak predajca disponuje odbornými znalosťami a viazanie Vám ihneď prispôsobí na Vašu lyžiarku a nastaví vypínaciu silu. Treba si dať hlavne pozor na ponuky niektorých špekulantov, ktorý predávajú lyže bez viazania za lákavú cenu, ale po kúpe zistíte že viazanie sa už nevyrába. Väčšina moderných lyží totižto disponuje určitým systémom uchytenia viazania, ktorý sa podľa výrobcu môže líšiť nehovoriac o tom že každý výrobca tieto systémy priebežne každých niekoľko rokov obmieňa. Stále sa však vyrábajú aj takzvané FLAT modely a teda lyže do ktorých sa priamo alebo pomocou podložky navŕta viazanie presne podľa veľkosti lyžiarky a spôsobu lyžovania. Tieto modely zastupujú hlavne juniorské a lacné seniorské lyže, ale aj freeride, freestyle či skialpinistické špeciály, kde sa typ a poloha viazania umiestňuje individuálne podľa potrieb jazdca. Ak nemáte dostatok skúseností určite si viazanie nemontujte sami a radšej to zverte profesionálom, respektíve si kúpte lyže s viazaním.

Nastavenie viazania

Pre správne nastavenie viazania je nutné brať do úvahy niekoľko faktorov ako váha lyžiara, veľkosť skeletu lyžiarky, technická zdatnosť prípadne disciplína respektíve spôsob a podmienky v ktorých lyžiar jazdí. Na tieto účely nám slúži medzinárodná norma pre nastavenie vypínacej sily v jednotkách DIN. Môžeme povedať, že u menších lyží je táto vypínacia sila nižšia ako pri väčších, rozdiely medzi tabuľkovými hodnotami a potrebnými hodnotami vypínacej sily môžu dosahovať pri nižších lyžiach teda cca do 130 cm aj 30% oproti tabuľkovým hodnotám. Samozrejme, toto pravidlo je len orientačné. Na druhej strane platí takisto zásada, čím je väčšia lyžiarka, teda aj dlhšia, tým musí byť vypínacia sila menšia, pretože sily pôsobia obrátene. Na internete nájdete množstvo prevodových tabuliek, ktoré poslúžia pre orientáciu v nastavení vypínacej sily DIN je však nutné doplniť ich praxou preto je rozhodne nutné vyhľadať odborný servis respektíve nakupovať lyže v overených špecializovaných lyžiarskych obchodoch.

Čo je bezpečnostné viazanie?

Bezpečnostné viazanie slúži na vypnutie lyží pri nebezpečnom páde, aby sa zabránilo zraneniu padajúceho lyžiara vlastnou lyžou. Vypnutá lyža musí mať vlastnú brzdu, aby sa na svahu zastavila. Viazanie sa vypína dvoma spôsobmi. Pri páde môže vypnúť špička viazania, ak je namáhaná noha krútením do strán, alebo vypne pätka, ak sa jedná o pád a namáhanie nohy ťahom na hor. Ak vypne lyžiarovi špička, potom ostáva pätka uzatvorená, pri opätovnom obúvaní lyže na lyžiarku je potrebné najprv pätku otvoriť zatlačením na vypínaciu páku. Ak vypne pri páde pätka, ostáva táto otvorená a pri opätovnom obúvaní ju nie je potrebné otvárať.

Značky a technológie

Technológie zjazdových viazaní prešli vývojom tak isto ako všetky ostatné komponenty lyžiarskeho vybavenia, napríklad medzi najznámejšie patria Full Diagonal – špička viazania dokáže vypínať do všetkých smerov, Freeflex – vypínacia charakteristika sa nemení s ohybom lyže, alebo Otočná päta ktorá dokáže vypnúť aj do strán. Medzi najznámejších výrobcov patria značky ako LOOK, MARKER, TYROLIA, VIST a ďalšie.


Fotogaléria


Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

<<  5/32 >>


Suwisport
Copyright © 2016 - www.zimnyoutlet.sk - Všeobecné obchodné podmienky - Blog - Tvorba eshopov od
Tvorba web stránok

Všetky práva vyhradené - www.zimnyoutlet.sk
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM